Posted: Apr 24, 2019
The 5th Annual WILLCO's will be held at The Factory of Franklin on May 30th. The event will begin with the Red Carpet Show at 5:30 with the Ceremony to follow at 7:00 pm. The event will be live-streamed.
The 2018-19 Class of WILLCOs Finalists are as follows:
Sport/Category | Name | School |
Football - Defense | Bryan Rice | Ravenwood |
Football - Defense | Jackson Satterfield | Page |
Football - Defense | Xiere Howard | Brentwood |
Football - Defense | Christian Moolman | Franklin |
Football - Offense | Brian Garcia | Ravenwood |
Football - Offense | Jariel Wilson | Centennial |
Football - Offense | Isaiah Collier | Indy |
Football - Offense | Michael Burdick | Page |
Football - Player of the Year | TJ Sheffield | Indy |
Football - Player of the Year | Kam Harris Lusk | Fairview |
Football - Player of the Year | Brian Garcia | Ravenwood |
Boys Golf | Trenton Johnson | Brentwood |
Boys Golf | Jack Morris | Franklin |
Boys Golf | Clayton Williams | Fairview |
Girls Golf | Izzy Griggs | Franklin |
Girls Golf | Amy Bridgeman | Nolensville |
Girls Golf | Shelly Jang | Ravenwood |
Boys Cross Country | Max Zani | Franklin |
Boys Cross Country | Davis Bove | Centennial |
Boys Cross Country | Parker Phegley | Nolensville |
Girls Cross Country | Leigh Walters | Page |
Girls Cross Country | Sadie Cook | Indy |
Girls Cross Country | Eden Mittelsdorf | Brentwood |
Girls Soccer | Harper White | Franklin |
Girls Soccer | Anna Augustini | Ravenwood |
Girls Soccer | Hannah Szopa | Nolensville |
Volleyball | Tori Carpenter | Brentwood |
Volleyball | Avri Davis | Summit |
Volleyball | Lanie Vantrease | Page |
Volleyball | Lundyn Coffman | Nolensville |
Girls Basketball | Grace Baird | Nolensville |
Girls Basketball | Faith Wilken | Page |
Girls Basketball | Jaz Harmon | Ravenwood |
Girls Basketball | Amelia Osgood | Brentwood |
Boys Basketball | Reese Glover | Franklin |
Boys Basketball | Nate Bloedorn | Nolensville |
Boys Basketball | Harry Lackey | Brentwood |
Boys Basketball | Tre Carlton | Centennial |
Boys Wrestling | Skylar Coffey | Brentwood |
Boys Wrestling | Jackson Clevenger | Fairview |
Boys Wrestling | Job Dooley | Franklin |
Girls Wrestling | Skylar Bixby | Indy |
Girls Wrestling | Annalise Dodson | Franklin |
Girls Wrestling | Livia Kelingos | Fairview |
Boys Bowling | Carson Robble | Nolensville |
Boys Bowling | Drake Austin | Brentwood |
Girls Bowling | Sona Davis | Ravenwood |
Girls Bowling | Sydney Gant | Nolensville |
Girls Bowling | Emily Jackson | Centennial |
Girls Tennis | Haylee Clawson | Page |
Girls Tennis | Meera Unni | Franklin |
Girls Tennis | Georgia Fischer | Brentwood |
Boys Tennis | Jack Pianta | Independence |
Boys Tennis | Donovan Janicek | Brentwood |
Boys Tennis | Jackson Vaughan | Nolensville |
Girls Track | Avery McMullen | Centennial |
Girls Track | Leigh Walters | Page |
Girls Track | Meg Wilson | Brentwood |
Girls Track | Kiara Carter | Ravenwood |
Boys Track | Jett Kinder | Brentwood |
Boys Track | Davis Bove | Centennial |
Boys Track | Gabriel Sleenhof | Ravenwood |
Softball | Jenna Johnson | Page |
Softball | Kaitlyn Woodside | Summit |
Softball | Makinlee Webb | Independence |
Baseball | Robert Hassell | Independence |
Baseball | Chris McElvain | Summit |
Baseball | Zane Denton | Ravenwood |
Boys Soccer | Sam Khomtchenko | Brentwood |
Boys Soccer | Brandon Parrish | Fairview |
Boys Soccer | Hunter Bossman | Independence |
Cheerleader | Megan Zaves | Ravenwood |
Cheerleader | Emma Hurley | Independence |
Cheerleader | Madison Cunningham | Brentwood |
Dance | Sydni Boyet | Fairview |
Dance | Caitlin Warren | Ravenwood |
Dance | Molly Robinson | Brentwood |
Female Athlete of the Year | Jaz Harmon | Ravenwood Basketball |
Female Athlete of the Year | Grace Baird | Nolensville Basketball |
Female Athlete of the Year | Faith Wilken | Page Basketball |
Female Athlete of the Year | Taylor Limpervil | Summit Basketball, Soccer, XC |
Male Athlete of the Year | Reese Glover | Franklin Basketball |
Male Athlete of the Year | Skylar Coffey | Brentwood Wrestling & Track |
Male Athlete of the Year | Kam Harris Lusk | Fairview Basketball & Football |
Male Athlete of the Year | TJ Sheffield | Indy Football, Track |
Male Team of the Year | Ravenwood Football | |
Male Team of the Year | Nolensville Wrestling | |
Male Team of the Year | Brentwood Basketball | |
Male Team of the Year | Franklin Basketball | |
Female Team of the Year | Brentwood Volleyball | |
Female Team of the Year | Nolensville Soccer | |
Female Team of the Year | Ravenwood Basketball | |
Female Team of the Year | Nolensville Basketball | |
Female Coach of the Year | Barbara Campbell | Brentwood Volleyball |
Female Coach of the Year | Ron Brock | Page Basketball |
Female Coach of the Year | Mariska Harris | Ravenwood Basketball |
Female Coach of the Year | Jenny Stevenson | Summit Softball |
Male Coach of the Year | Greg Shirley | Brentwood Basketball |
Male Coach of the Year | Matt Daniels | Ravenwood Football |
Male Coach of the Year | Darrin Joines | Franklin Basketball |
Male Coach of the Year | Josh Peck | Nolensville Wrestling |
Media Student OY | Evan Wheelock | Franklin |
Media Student OY | Evans Hicks | Indy |
Media Student OY | Houston Chapman | Ravenwood |
Media Student OY | Zach Gaspie | Page |
Other Awards Given:
Courage Award |
Maher Scholarship Award |
Student-Athlete of the Year |
Student Section of the Year |
Trainer of the Year |
Sponsor of the Year |
Directors Cup |